Faydalı Bilgiler

“Soğuk Sıkım” kavramı, üretiminde en fazla 27 derece sıcaklığında su kullanılan zeytinyağları icin kullanılır. Zeytinyağının besin değerleri, anti-oksidan’ları, tadı ve kokusu bu sayede korunur. Zeytinyağının “Doğal Sızma” olarak adlandırılabilmesi için ise zaten soğuk sıkım olması gereklidir. Soğuk sıkım zeytinyağı tüketici için daha faydalı olmasıyla beraber, üretici açısından ortalama %30 ürün kaybı demektir. Sıcak sıkımla elde edilen yağ miktarı daha fazladır. Bu nedenle Türkiye’de soğuk sıkım yapan yağhaneler sınırlı sayıdadır. Doğal sızma kavramı ise bazı üreticilerce yalnızca asit oranı göz önünde bulundurularak kullanılır. Dolayısıyla ülkemizde gördüğümüz her “doğal sızma” etiketli yağ “soğuk sıkım” olmayabilir.
•••
The term “cold-pressed” is used for the olive oil produced at a maximum temperature of 27 ‘C. Hence, the nutritional value, vitamins, taste and smell of the olive oil is preserved. For the olive oil to be referred as “Extra Virgin”, it should be cold pressed. For the producer, cold pressed olive oil production results with a product loss of 30% when compared to the hot press. But for the consumer it is a healthier choice.

 

Zeytinyağı hakkında temel bilgiler
Kaliteli zeytinyağı almak neden çok önemlidir?
Zeytinyağında üretim ve saklama koşullarının sağlıklı olması, aldığınız yağın içinde %100 zeytinyağı olması, asit oranının düşük olması ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın izniye üretilmiş olması çok önemlidir. Zeytinyağında sağlık ve kaliteyi elde edebilmek için güvendiğiniz marka zeytinyağını tercih etmelisiniz.
Zeytinyağı donar mı?
Zeytinyağı soğukta muhafaza edildiğinde donar. Ancak oda sıcaklığında kaldığı zaman kalitesi bozulmadan sıvı hale döner.
Zeytinyağı nasıl saklanmalıdır?
Zeytinyağı, doğrudan güneş almayan, oda sıcaklığında ve ağzı kapalı olarak saklanmalıdır.
Son kullanma tarihi geçen zeytinyağını ne yapmak gerekiyor?
Son kullanma tarihi geçmiş ürünün sağlığa direkt bir zararı yoktur. Fakat tadında acılaşma görülebilir, bu da midenizi rahatsız edebilir.
Tekli doymamış (monoansatüre) yağ nedir?
Yapısındaki karbon atomlarının yalnızca iki tanesi, çift bağla bağlı olan yağ türüdür. Araştırmalar tekli doymamış yağların, kan kolesterol düzeyini yükseltmediğini, hatta kontrol edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Tekli doymamış yağlar en çok zeytinyağında bulunur.
Zeytinyağı kalp sağlığını nasıl etkiler?
Yapılan son bilimsel araştırmalar, kalbimiz için yararlı besinlerin başında zeytinyağının geldiğini gösteriyor.
Zeytinyağının kalp hastalıkları üzerindeki en önemli etkisi, kandaki kötü kolesterolü düşürmesidir. Kolesterol damarlarda birikerek kalp ve damar hastalıklarına yol açmaktadır. Zeytinyağı kandaki kolesterol miktarını kontrol ederek damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmaktadır. Ancak zeytinyağının kalp ve damar sağlığımıza olumlu etkisi bununla sınırlı değildir. Zeytinyağı, tansiyonun kontrol altında tutulmasında da önemli bir rol oynamaktadır.
Çocukların sağlıklı gelişiminde zeytinyağı ne derece etkilidir?
Çocuklar için beslenme, yetişkinler için olduğundan çok daha önemlidir. Çünkü, çocukluktaki beslenme, tüm yaşamı etkiler. Yaşamın ilk yıllarında beynin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi, beslenmeyle doğrudan bağlantılıdır. Çocuk beslenmesinde yağlar, yaşamsal bir rol oynar. Zeytinyağı, bu açıdan da vazgeçilmez bir besindir. Çünkü, zeytinyağı, çocuk gelişiminde hayati önem taşıyan yağ asitlerini, anne sütüne eş miktarda içerir. Söz konusu yağ asitleri, çocukların kemiklerini güçlendirir.
Zeytinyağı nasıl üretilir?
Zeytin hasatında toplanan zeytinler zeytin işliklerine götürülür. Burada zeytinler önce ezilir (bir değirmen veya modern teknikle) sıcak veya ılık su kullanılarak sıkılır. Daha sonra su ile yağın ayrılması işlemi vardır. Üstten yağı maşrapa ile almak gibi çok basit yöntemlerle yapılabileceği gibi santrifüj kullanılarak da yapılabilir. Elde edilen yağ süzülür, kalitesi ölçülür ve uygunsa doğal olarak tüketilir, değilse rafine edilir.Sızma zeytinyağlar riviera zeytinyağlara göre neden daha pahalıdır?
Sızma düşük asitli (maksimum %1 asit), üstün tat ve kokuya sahip en makbul zeytinyağı türüdür. Zeytinin toplanmasından, üretimine ve saklama koşullarına kadar özel çaba gerektirir, tabi ki bunun neticesi ilave maliyetler gerektiren bir üründür. Ancak zeytinin özü olan halis zeytinyağı sızmadır.Zeytinyağları ne kadar kolesterol içerir?
Zeytinyağlarının hiçbir çeşidinde kolesterol yoktur.TarihçesiZeytin ağacı, tarihin her aşamasında Akdeniz’de kurulan bütün uygarlıkların vazgeçilmez bir parçasını oluşturmuştur. Zeytin’in anavatanı Güneydoğu Anadolu’dur ancak zaman içinde önce Akdeniz kıyıları ve daha sonra Asya ve Amerika ile dünyaya yayılmıştır. Zeytin dünya insanı için sadece önemli bir gıda maddesi değil, aynı zamanda sağlık ve güzellik iksiri ve ışık kaynağı olarak da kullanılmıştır. Aynı zamanda Akdeniz uygarlıklarında ticaretin temeli olmuştur. Zeytinden yağ elde edilir ve bu iş için dünya üzerinde kullanılan ilk yöntemin zeytinlerin önce ayakla ezilmesi ardından sıcak su ile yağının alınması şeklinde olduğu günümüze kadar gelen bilgiler arasındadır. Daha sonra ise insanlık zeytini iki taş arasında ezmeye dayanan yöntemi keşfetmişlerdir.

Sağlık

Dünyada en sağlıklı beslenme şekli olarak kabul edilen Akdeniz Diyeti içerisinde Zeytinyağı önemli yer tutar. Zeytinyağının vücut sağlığımıza bir çok olumlu etkisi vardır. Kötü kolesterol kalp sağlığımızı tehdit eden unsurların başında gelmektedir. Damarlarımızda birikerek kalp ve damar sağlığımızı olumsuz yönde tehdit eder ve tedavisi çok güç hastalıklara neden olur. Zeytinyağı kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Bu yönü ile kalp sağlığı açısından en sağlıklı besin maddeleri arasındadır. Zeytinyağı yağlar içerisinde en kolay hazmedilen yağdır. Bağırsaklarda sindirilir ve mideden bağırsaklara geçmeden önce sindirim için gerekli olan mide asitlerini azaltmaz. Buna ek olarak kabızlığı önleyerek bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Bebeklikten ergenlik dönemi arası süreçteki beslenme, hayatımızın erişkinlik dönemindeki sağlığımız için oldukça önemlidir.

Zeytin Kültürü

Zeytin Ağacının Kökleri
Zeytin, tarih öncesi çağlardan bu yana doğada bulunur ve Akdeniz Kültürü’nün önemli bir parçasıdır. Bilim, zeytin ağacının ne zaman oluştuğunu tam olarak söyleyemese de mitoloji zeytinin var oluşuna kendince açıklık getirir. Zeytin ağacı yeryüzüne bir armağan olarak gönderilmiştir. Eski Yunan‘da tanrıların başı Zeus, insanlığa en değerli armağanı veren tanrı yada tanrıçanın yeni kurulan şehrin hükümdarı olacağını ilan eder. Bunun üzerine deniz tanrısı Poseidon barış ile bilgelik tanrıçası Athena mücadeleye girişirler. Poseidon, üç dişli çatalını bir kayaya saplar ve insanları uzak yerlere götürecek,savaşlar kazanacak olan “atı” yaratır. Athena ise mızrağını yere saplayarak bir “zeytin ağacına” dönüştürür.